Minimuum Defence Frequence

Skrót MDF wielu pokerzystom może nie mówić zupełnie nic. Jest to jednak zagadnienie, które powinni znać wszyscy gracze szczególnie Ci z niższych stawek. Dlatego niezależnie czy grasz na NL2, czy NL50 powinieneś wiedzieć: czym jest MDF oraz jak wykorzystać tę wiedzę?

Do czego służy MDF?

Minimum Defence Frequency mówi nam jaki procent naszego renga musimy bronić w zależności od wielkości zakładu naszego przeciwnika. Brzmi to logicznie, tylko na dobrą sprawę, po co to robić?

Jeżeli przeciwnik będzie blefował, a my zbyt często zrzucać do jego blefów pozwolimy mu na automatyczne zarabianie na takich zagraniach. Co więcej, dobry gracz zauważy nasz błąd i będzie mógł zacząć nas exploitować.

Exploitowanie jest to wykorzystywanie stale powtarzających się błędów przeciwnika w celu maksymalizacji swojej wygranej.

Zdecydowanie chcesz się przed tym ustrzec. W takim razie musisz bronić odpowiednią ilość rąk ze swojego zakresu. MDF pokazuje Ci, jaki minimalny procent swojego zakresu powinieneś call-ować lub raise-ować.

Jeżeli jesteś początkującym graczem, przypominam, że powinieneś posiadać w swoim zakresie zarówno ręce, które będziesz zagrywał dla value, jak i takie, które zamienisz w blef. Być może na stawkach nl2-nl5 niewielu graczy utrzymuje właściwe proporcje, ale Ty chcesz z nimi wygrywać. Oznacza to, że musisz być lepszym graczem od nich!

Jak obliczyć MDF?

Aby wiedzieć, ile wynosi nasz MDF, musimy najpierw wiedzieć: jak często jego blef musi być skuteczny, aby zarabiał na tym zagraniu? Procent czasu, w którym jego zakład musi okazać się skuteczny, aby osiągnął brake even (kolokwialnie mówiąc brake even to „wyjście na zero”), określimy sobie mianem „liczby alfa”.

Liczba alfa w takim razie informuje nas, jak często blef mający 0% equity, musi się udać, żeby gracz blefujący zarabiał na takim zagraniu.

Obliczanie numeru alfa

Do obliczenia numer alfa skorzystamy z prostego wzoru:

Dane:
b = bet
p = pula

Wzór: 
Alpha = b/(b+p)

Przykład:
Pula wynosi za 2. Przeciwnik betuje 2x pot, czyli 4. Nasz wzór będzie wyglądał następująco:

Alpha= 4/(4+2) =4/6 = 0,66%

Jeżeli blef będzie skuteczny w 66% czasu, będzie on zagraniem brake even. Każda wartość większa niż 66% oznacza, że będzie to zagranie profitowe, czyli zyskowne. Jeśli jednak blef zadziała tylko w 50% przypadków, będzie on nieopłacalny.

MDF pomaga nam się bronić przed automatycznym zarabianiem na blefach przez naszego oponenta.

Blefowanie w pokerowej rozgrywce pełni bardzo ważną funkcję. Gra na wyższym poziomie toczy się na zasadach zakres vs zakres. Każda decyzja w jakiś sposób wpływa na to, jak będzie wyglądał przypuszczalny range naszego przeciwnika. Dobrze zbalansowany zakres składa się z rąk valu i blefów, o czym już pisałem. Blefy przez jednych są zaniedbywane przez drugi nadużywane. Dobrze przemyślany blef może okazać się opłacalny, nawet jeżeli posiadasz znikome equity. Warto więc stosować takie zagrania, aby powalczyć o swój profit.

W poprzednim przykładzie obliczyliśmy, że aby przykładowy blef był opłacalny, musi poskutkować 66% czasu. W takim razie ile musi wynosić MDF:

Wzór:
MDF= 1 – Alpha = 1 – 0,66 = 0,34%

Musimy bronić przynajmniej 34% naszego ranga, aby nie pozwolić zarabiać naszemu przeciwnikowi na blefach.

Tabelki ratują życie

Nie martw się, nie musisz za każdym razem liczyć, ile wynosi MDF w zależności od betów wysokości betu. Możesz do tego celu zastosować gotowe tabelki.

OP bet 

MDF

1⁄8 pot

89%

1⁄4 pot

80%

1⁄3 pot

75%

1⁄2 pot

67%

2⁄3 pot

60%

3⁄4 pot

57%

1x pot

50%

1,5x pot

40%

2x pot

33%

3x pot

25%

Co jednak w sytuacji, gdy w grze jest większa ilość graczy?

Numer alfa mówi, jak często Twój blef mający 0 equity musi zadziałać, żebyś Ty wyszedł na 0 przeciwko jednemu przeciwnikowi!

Jednak, jeżeli w grze znajduje się większa ilość graczy, musisz nieco zaktualizować wzór.
Możesz sprawdzić, jak często powinien pasować każdy gracz indywidualnie, aby to zrobić, wystarczy, że skorzystasz ze wzoru:

Średnia częstotliwość foldów = Ilość przeciwników jako stopień pierwiastka √
Jeżeli gramy z 3 przeciwnikami wzór przekształci się w:

∛Alfa

W przypadku 4 graczy:

∜Alfa

Przykład:
Zacznijmy od policzenia naszej alfy.
Pula wynosi 5. Przeciwnik decyduje się na blef w wysokości 1,5x pot, czyli 7,5.

Obliczenia:
Alfa = b/(b+p) = 7,5/(7,5+5) = 7,5/12,5 = 0,60%

Jeżeli gra toczyłaby się pomiędzy dwójką pokerzystów, blef musiałby być skuteczny 60% czasu, żebyśmy mogli mówić o zagraniu brake even. Gra toczy się jednak w trzyosobowej osobowej puli. Blef będzie musiał wyrzucić z gry dwóch graczy, czyli musimy dodatkowo skorzystać ze wzoru na średnią częstotliwość ich foldów.

Średnia częstotliwość foldowania dwóch graczy będzie wynosiła:

√0,60 = 0,77

Oznacza to, że jeżeli mamy do czynienia z trzy osobowym multiway-em, blef musi być skuteczny w 77% czasu.

Obliczenie MDF dla takiej sytuacji opiera się na prostym wzorze:

Indywidualne MDF = 1- √Alfa
W naszym przykładzie będzie to: 1 – 0,77 = 0,23 = 23%
Co najmniej 23% naszego zakresu musimy bronić, aby nie pozwolić mu na automatyczne zarabianie na jego blefach przy 0% equity.

Zaprezentowany tekst stanowi element portfolio i jest objęty majątkowymi prawami autorskimi.
Kopiowanie i rozpowszechnianie jest zabronione.