Polacy nie gęsi, swoje kryptowaluty mają!

Dominująca część inwestorów skupia się na najdroższych kryptowalutach, takich jak: Bitcoin, Ethereum czy Dash. Pomniejsze altcoiny może nie osiągają, takich imponujących wyników, ale wciąż mają duży potencjał. Dlatego warto, jest czasem spojrzeć na pomniejsze coiny.

Świetnym przykładem altcoinów, które warto znać, są nasze polskie kryptowaluty. Tak, istnieją polskie projekty. Dwoma największymi jest Polcoin (PLC) oraz Golem (GNT). PLC oparty jest na algorytmie SHA256d (Secure Hash Algorithm 256—bit). W tym artykule skupię się jednak na moim zdaniem ciekawszym projekcie, czyli Golemie. Jeżeli jesteś zainteresowany również Polcoinem, możesz o nim przeczytać na oficjalnej stronie projektu: polcoin.pl.

Golem na glinianych nogach

Golem jest to kryptowaluta oparta na systemie blockchain w systemie komunikacji P2P (peer-to-peer). Model ten zapewnia wszystkim użytkownikom, takie same możliwości oraz uprawnienia. Każdy z węzłów sieci pełni taką samą rolę.

Jednostką rozliczeniową projektu są tokeny GNT w postaci smart ERC20. Oznacza to, że projekt został oparty o technologię używaną w Ethereum, a nie Bitcoinie. Kod Golema jest otwarty i każdy może uzyskać w niego wgląd.

Golem może być traktowany jako infrastruktura obliczeniowa, która jest zarządzana i udostępniana za pomocą internetu (IaaS) lub platforma przetwarzana bezserwerowo (PaaS).

Zastosowanie golema

Twórcy określili swój projekt mianem „informatycznego Airbnb” (Airbnb jest to serwis, za pomocą którego możesz podzielić się swoją przestrzenią, na przykład poprzez zaoferowanie noclegu lub miejsca na urządzenie spotkania).

Golem jest to system przekazywania mocy obliczeniowej pomiędzy poszczególnymi użytkownikami. Opiera się na mechanizmach współdzielenia ang. sharing economy oraz umożliwia tworzenie aplikacji dApps. Aplikacje oparte o Golema posiadają backend w postaci smart kontraktu, oznacza to, że dane, pobierane oraz zapisywane są w sieci blockchain. Zastosowanie może znaleźć w każdej dziedzinie wymagającej wykonywania złożonych obliczeń. Dla przykładu GNT może znaleźć zastosowanie w:

·         Machine learningu

·         Renderowaniu modeli 3D

·         Pracach naukowych wymagających skomplikowanych obliczeń

·         Serwisach gamingowych

Golem może stać się świetną alternatywą dla Microsoft Azure oraz Amazon Cloud. Z jego możliwości mogą skorzystać:

·         Developerzy oprogramowania

·         Dostawcy mocy obliczeniowej

·         Nabywcy mocy obliczeniowej

Im więcej dostawców mocy będzie zaangażowanych w działanie GNT, tym większa będzie moc obliczeniowa. Jedynym ograniczeniem dla  mocy Golema jest liczba uczestników sieci, nie może uzyskać więcej mocy, niż oferują zasoby sprzętowe dawców.

Dwa słowa o twórcach projektu

Wszystkie informacje, którymi twórcy chcą się podzielić z użytkownikami, można znaleźć na stronie golem.network. GNT jest projektem polskiej spółki informatycznej Imapp.

Obecnie zespół składa się z około 30 pracowników. Do najważniejszych osób w projekcie należą:

·         Julian Zawistowski – założyciel i CEO

·         Piotr Janiuk – acting CEO, CTO,Co-Funder

·         Aleksandra Skrzypczak – acting CEO, CTO,Co-Funder

·         Kuba Kucharski – CPO/CEngO

·         Anna Sawicka – Office Manager

·         Paweł Bylica – Ethereum Advisor

Proces zbierania gliny na Golema – zbiórka ICO

ICO (Initial Coin Offering) dotyczące stworzenia Golema rozpoczęło się 13 listopada 2016 roku. ICO jest metodą crowdfundingową, czyli sposobem na finansowanie przedsięwzięcia z pomocą społeczeństwa. Zbiórka umożliwia zakupienie coinów nowego projektu, w ten sposób zbierany jest kapitał na jego rozwój. ICO Golema trwało dokładnie 29 minut.

W tym czasie sprzedano 820 mln tokenów, stanowiło to 82% całości. Zakup GNT był możliwy wyłącznie za pomocą Ethereum (ETH). Za 1  ETH można było kupić 1 mln GNT.

Zebrano 820 tys. Ethereum, które na moment prowadzenia zbiórki miały wartość 8 mln dolarów (1 ETH był wart w tamtym okresie 10 USD). Obecnie (na moment pisania artykułu) taka sama ilość ETH w przybliżeniu ma wartość 1 600 000 000 USD (1 ETH to obecnie 1 917 USD).

Golem powstaje w 4 krokach!

Projekt został podzielony na 4 fazy. Każdy etap miał rozbudowywać Golema.

1.      Brass Golem Beta – 10 kwietnia 2018 roku udostępniony został mosiężny golem na Ethereum wraz z zintegrowanym portfelem. Było to pierwsze naoczne spotkanie użytkowników z GNT.

2.      Cley Golem – etap gliniany, czyli dodanie Task API, rejestr aplikacji na platformie ułatwiającej pracę i ingerencję z sieci developerom.

3.      Stone Golem – etap kamienny, czyli ulepszenie dotychczasowych funkcji, a także zwiększenie stabilności i bezpieczeństwa sieci.

4.      Iron Golem – etap żelazny, czyli finał rozwoju platformy. Umożliwiał tworzenie zdecentralizowanych aplikacji w sieci oraz niezależnie od sieci.

Aplikacja pozwala na pozyskiwanie oraz wydawanie tokenów GNT, oraz dzierżawienie mocy obliczeniowej sieci.

Cena GNT w przeciągu kilku początkowych miesięcy od pojawienia się fazy Brass wzrosła dziesięciokrotnie.

Za co twórcy Golema byli i są krytykowani?

Użytkownicy w wielu momentach zwracali się z prośbą o przyspieszenie prac nad projektem. Etap mosiężny (Brass) został wypuszczony dopiero po upływie półtora roku od zbiórki ICO. Dodatkowo oddana w ręce użytkowników została wersja beta. Dla wielu inwestorów tak powolny rozwój nie był satysfakcjonujący. Po ponad roku otrzymali niedopracowaną wersję Golema.

Udostępnienie wyłącznie wersji beta wzbudziło mieszane uczucia. Niektórzy uważają, że lepszym rozwiązaniem byłoby udostępnienie już dopracowanego etapu. Z drugiej strony, wiele osób czekało na jakąkolwiek wizualną oznakę pracy nad GNT.

Pomimo tych uwag, projekt wciąż zyskuje na popularności. Co ciekawe, największe udziały w GNT ma Korea Południowa.

Gdzie można kupić i przetrzymywać Golema?

Zakup GNT obecnie jest bardzo prosty, znajduje się on na większości najpopularniejszych giełd kryptowalutowych. Istnieje możliwość kupienia GNT za złotówki, opcję taką udostępnia platforma BitBay, należy jednak wziąć pod uwagę niską płynność.

Przechowywanie GNT również jest bardzo proste. Golem został stworzony na podstawie sieci Ethereum, jest więc kompatybilny z wszystkimi adresami jego sieci. Najpopularniejszym portfelem dla tokenów ERC20 jest MyEtherWallet. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wtyczki Meamask dostępnej na najpopularniejsze przeglądarki.

GNT jest kompatybilny z portfelami mobilnymi:

·         ImToken

·         Jaxx

·         Coinomi

Przykładowe portfele sprzętowe obsługujące GNT:

·         Leder Nano S

·         Ledger Blue

·         Trezon One

Zaprezentowany tekst stanowi element portfolio i jest objęty majątkowymi prawami autorskimi.
Kopiowanie i rozpowszechnianie jest zabronione.